عاشق نوشتن و نویسندگی ...

خلق داستان‌ کودک و نوجوان

این روزها درباره داستان کودک و نوجوان مطالعه می‌کنم و در تلاشم مجموعه داستانی برای نوجوانان بنویسم در واقع یکی از اهداف امسالم ارایه کتابی برای نوجوانان است. آنچه که این چند روز آموختم را با دوستانی که دغدغه نوشتن برای کودک و نوجوان دارد را به اشتراک می‌گذارم و امیدوارم مفید واقع شود.

داستانی که برای کودکان معاصر نوشته می‌شود باید طوری شکل بگیرد که کودکان با آن عجین شوند. کودکان امروزۀ خیلی با سرعت پیش می‌روند و اگر داستان کند پیش برود به احتمال زیاد روی دکمه کنترل از راه دور را فشار می‌دهند و یا پناه می‌برند به بازهای کامپیوتری و فضای مجازی، و آن‌جا مکانی‌ست متنوع که برای همه‌ی قشرها به همان اندازه شیرین و جذاب است به همان اندازه خطرناک و آسیب‌پذیر می‌باشد.

سوالی که ذهن، یک نویسنده‌ای را که برای کودکان می‌نویسد را مشغول می‌کند، می‌تواند این موضوع باشد که، آیا کودکان این دهه که به پیوند‌های پرسرعت در اینترنت عادت کرده‌اند مطالعه هم می‌کنند یا نه؟

چه عاملی باعث می‌شود کودک آرام با خواندن کتاب یک جا گوله شود؟

چه‌چیز قلب آن‌ها را تسخیر می‌کند؟

نکته این است که یک داستان خوب مهم است، اما یگانه عامل نیست. خلق شخصیت‌هایی که بچه‌ها آن را دوست بدارند و خود را جای آن شخصیت قرار دهند و با او زندگی کنند یا شخصیت‌ها‌یی که بچه‌ها آن را شبیه اقوام یا دوستان و همکلاسیان خود می‌گذارند و به احتمال زیاد از آن متنفر هستند شخصیت‌ها در داستان کودکان باید به شکلی باشد که مخاطب کودک و نوجوان ما با آن جان بگیرند و بتوانند محکم به آن‌ها بچسبند.
حال می‌توانیم به این موضوع فکر کنیم که چطور می‌توانیم شخصیت‌هایی در داستان و کتاب ‌هایمان خلق کنیم تا مخاطب کتاب ما آن را از خود بداند و دلش بخواهد که بیشتر آن‌ها را ببیند. فراموش نکنید که کار نویسنده، نوشتن است و تاجایی که امکان دارد تخیلات خود را گسترش دهید. و مهارت خود را در فن شخصیت‌پردازی زیاد کنید و با حوصله و آرام‌آرام متوجه می‌شوید که می‌توانید شخصیت‌های نو و جذابی را خلق کنید. شخصیت‌هایی که خواننده کودک و نوجوان شما مشتاق دیدار با آن‌ها هستند.

شخصیت‌ها از کجا می‌آیند

شخصیت‌ها‌ی داستان‌ها همه دور وبر ما هستند و شما آن‌ها را در کوچه و پس‌کوچه‌های، در مسیر رفتن به محل کار یا در حال خرید کردن در بازار، دوچرخه‌سواری در خیابان می‌بینید. و حتی اگر شما خود را ببنید و خاطرات خود را مرور کنید خود را در آن دوران و بچه‌های دوران کودکی‌تان و دوستانتان می‌یابید که بزرگ شده‌اند و هر کدام از آن‌ها ماجرایی برای گفتن دارند و داشتند. دقت کنید که شخصیت‌های باور کردن از آدم‌های واقعی زاده می‌شوند و این مهارت نویسنده است که شخصیت‌ها را برای خواننده تصویر می‌کنند و آن موقع که این کار را به‌خوبی انجام دادید؛ خواننده خودش را جای شخصیت اصلی داستان شما می‌گذارد و ترس و هیجانات شخصیت را موقعی که سعی می‌کند به موفقیتی دست یابد یا به هدفی برسد را احساس می‌کند و با رشد و تغییر شخصیت‌ها در داستان هم خواننده نوجوان و کودک شما هم در آن رشد و تغییر سهیم خواهد شد. به شخصیت‌هایی که می‌سازید ایمان داشته باشید آن را از نزدیک ببینید و بشناسید و به خواننده‌های باهوش نوجوان خود نشان دهید.

شخصیت‌ها در داستان چه‌کار می‌کند

شخصیت‌ها در داستان کاری را انجام می‌دهند و به‌ندرت منفعل‌اند. وقتی که شخصیت در داستان کاری را انجام ‌می‌دهد. برداشتی خواننده از آن شخصیت می‌کند و در ذهنش شکل می‌گیرد و با او روبه‌رو می‌شود و سعی می‌کند به کاری که او انجام می‌دهد توجه کند وقتی به شخصیت داستانتان صفت نق‌نقو یا فخرفروش می‌دهید از خودتان بپرسید آیا واقعاً این تصویری که از شخصیت خود ارایه دادم و رفتارش راست است؟ آیا این شخصیت من و کارهایش نمایانگر خلق و خو یا شخصیت پنهان او است. فراموش نکنید وقتی که می‌خواهید شخصیت خود را باورپذیر کنید باید به درون شخصیت خود بپردازید و کاری انجام دهید که شخصیت خوشی بخواهد که اون نقشی که به او سپرده‌اید را انجام دهد.

چگونه می‌تواند شخصیت داستانی کارهایی را که من می‌خواهم انجام دهد.
وقتی شخصیت داستانی من کارهایی را که می‌خواهم انجام می‌دهد طرح داستانم را گسترش می‌دهم. برای این‌کار ابتدا به زنجیره‌ای از کارهایی فکر کنید که شخصیت داستانی شما به آن لازم دارد و قرار است انجامش دهد. فرض کنید که شخصیت داستانی شما قرار است دزدی کند. این شخصیت دلایلی نیاز دارد به دزدی کردن و راه‌های که می‌تواند چیزی را بدزد و مشکلاتی که سرراه آن شخصیت وجود دارد را باید به‌خوبی کارگردانی کنید. و پس از آن خود ثانیه‌ها و لحظه‌ها را بازیگری کنید. طوری موقع نوشتن عمل کنید که انگار شما هم این کارها را یک به یک انجام می‌دهد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط