عاشق نوشتن و نویسندگی ...

سندرم نوشتن

 

همه مطالب را دسته بندی کرده بود و کنار دست خود روی میز چیده است. قلم را بر می دارد و آماده نوشتن می شود. به برگه های سفید نگاهی می اندازد. ایده های که درسردارد برای فرود بر روی برگه های سفید در مغزش جولان می دهد. کاغذ های سفید جلوی دستش چشم سفید می کنند و پوزخندی به نویسنده می زند.
سفیدی کاغذ چشم را می زند قلم را روی میز می گذارد و دستی روی چشم هایش می کشد. مغز او پر از ایده های خوب برای نوشتن دارد. ولی ترس از اینکه نوشته اش خوب است یا نه، نگرانی او را بیشتر می کند. در این فکر است که نوشته های او در مقابل نوشته های بزرگان قلم و ادبیات بی ارزش است.                                  برای دست گرمی وسط کاغذ خانه رویاهایش را می کشد و کنار دست آن شخصیت های داستانش را به ردیف می چیند. از کشیدن خسته می شود اما هنوز نتوانسته جمله یا حتی واژه ای را روی خط اول برگه های سفید بنشاند.
شروع به نوشتن اسم های شخصیت داستانی خود می کند و سعی دارد چند دقیقه دوباره برای دست گرمی خوش نویسی کند و با مرور شخصیت های داستانش چند خطی را بنویسد.
بعد از چند ساعت شروع به نوشتن می شود. مدتی از نوشتن نمی گذرد که صدای در سرش می گوید چه کسی می خواهد این چرندیات که به هم بافتی را بخواند. اصلا چرا باید نوشته های تو را کسی بخواند.                                                                                                                                                               کم خود را در مقابل دوستانت دست بنداز و خود را کم مسخره عام وخاص کن. قبول کن که تو یک نویسنده نیستی و دست از این کار بکش.
خود در گیری در نوشتن و مقایسه نوشته های خود با نویسندگان بزرگ باعث انسداد نوشتن می شود و این احساس را می کنید که نسبت به دیگران در سطح پایین تری هستید و هیچ وقت نمی توانید به موفقیت برسید.

منظور از سندرم نوشتن چیست؟

به این اختلال روانی در نوشتن را سندرم نوشتن  یا انسداد نوشتن می گویند. سندرمی که گریبان گیر هر نویسنده ای می شود.  فرقی نمی کند که پیر هستید یا جوان، زن هستید یا مرد، تازکارید یا با تجربه این اختلال روانی هیچ کس را نمی شناسد.

درست در زمانی که هزارفکر و ایده در سردارید، ولی همان که می آیید سمت کاغذ تا چیزی بنویسید. همه آن ایده ها در میان افکارات پنهان می شوند. همان موقع است که دنبال بهانه های گوناگونی هستید که برای خود می تراشید تا با کاغذ های سفید چشم در چشم نشوید.
اختلال در نوشتن در نوع خقیف آن گرفتاری تقریبا برای هر نویسنده ای پیش می آید و کمتر نویسنده ای هست که این مشکل را تجربه نکرده باشد و در حقیقت این موضوع را باید مزه نویسندگی بدانیم. معضلی که همیشه با نویسنده است.
اما مانع اصلی موقعی شروع می شود که نویسنده اصلا نتواند بنویسد و این مانعی بزرگی است که یک نویسنده نمی توانند به طور حرفه ای بنویسد.
در جامعه معضل نوشتن در دو بخش فردی و فرا فردی قابل تقسیم است.

بخش فردی مربوط به خود موانعی است که نویسنده پیش پا خود ایجاد می کند. اما در بخش فرا فردی جامعه و نهادهای مسئول برای نویسنده مانع ایجاد می کند.

نویسندگانی که دچار سندرم نویسندگی هستند.

سندرم ننوشتن یک بیماری است که نویسنده دچار آن می شود. خیلی از نویسندگان بزرگ هم به این بیماری دچارهستند. این نویسندگان ساختمان داستان، اجزا وعناصر آن را می شناسند تجربه ی موفق هم دارند. اما نمی توانند بنویسند.

ست گودین که یک پدیدآور، کارآفرین، و سخنران اهل ایالات متحده آمریکا است و در زمینه کسب‌وکار فعالیت می‌کند. که با این معضل دست وپنجه نرم می کنند.

تینا فی که در فیلادلفیا، پنسیلوانیا بازیگر، کمدین، نویسنده و تهیه کننده آمریکایی است.
وی بیش از هر چیز بخاطر ایفای نقش در برنامه هفتگی ساتردی نایت لایو از شبکه ان بی سی مشهور است.

نیل گمین که نامی آشنا برای علاقمندان کتاب و حتی سینمایی فانتزی است. وی نویسنده داستان کوتاه، فیلم‌نامه‌نویس، رمان‌نویس، خالق کتاب کامیک، تئاتر صوتی و فیلم انگلیسی یهودی سبک‌های علمی-تخیلی و خیال‌پردازی است.

ساموئل تایلر کلریج شاعر بزرگ انگلیس دچار ناتوانی در نوشتن شده بود و مشکل او را باید اولین نمونه وحشت از صفحه سفید بدانیم.

این شاعر جوان که بیشتر شعرهایش مربوط به دهه دوم عمر اوست و دراوایل سی سالگی دچار اختلال روانی نوشتن شد؛ مشکلی که تمام عمر گریبانش را رها نکرد و چشمه خلاقیتش را به کلی خشک کرد. وی از ناراحتی به تریاک پناه برد و اعتیاد زندگیش اش را برباد داد.

وقتی صحبت از سندرم نوشتن می شود. منظور از یک نوع بیماری و اختلال روانی است. مشکلی که ممکن است نویسنده ای را از پا در آورد. کم نیستند نویسندگانی مثل همینگوی که بخاطر ابتلا به این سندرم خودکشی کردند.

چرا نویسنده دچارسندرم وانسداد نوشتن می شود؟

نوشتن کاری سرراست و مکانیکی نیست که هر وقت نویسنده ای اراده کند قلم را بردارد و مشغول نوشتن شود. نویسندگی آداب خاص خود دارد. باید در حال و فضای نوشتن باشی تا بنویسی.
گاهی نویسنده احساس می کند که همیشه زیرذره بین خوانندگان و منتقدان است و همین احساس باعث ترس از صفحات سفید می شود.

رمان های پر فروش
یکی از دلایلی است که نویسنده را دچار سندرم کتاب دوم می کند. خوانندگان از کتاب اول استقبال می کنند و کتابش فروش خوبی می کند و نویسنده می خواهد این موفقعیت را دوباره تکرار کند، اما هر چه تلاش می کند به در بسته می خورد. با این وسواس نه تنها نمی تواند به موفقیت برسد بلکه روال عادی نویسندگی را هم از دست می دهد.
خانم نل هارپرلی متولد ۲۸ آوریل ۱۹۲۶در آلابامای آمریکا، نویسنده منزوی و کم کارآمریکایی که با شاهکارادبی << کشتن مرغ مقلد>> او را می شناسید.
وی را باید یک نویسنده تک اثری بدانیم که رمانش معرف تر از خود اوست. اثری که در سال ۱۹۲۶ “رابرت مولیکان ” از کتاب کشتن مرغ مقلد اقتباس کرد و فیلمی را با همین عنوان ساخت.

این شاهکار ادبی که برنده جایزه ادبی به عنوان بهترین داستان ۱۹۶۰٫ یکی از پر فروش ترین و شاهکارترین آثار ادبی آمریکا بعد از بر باد رفته به حساب می آمد.
شاهکاری که از نطر مالی زندگی نویسنده خود را تامین کرد ولی بهتر است همین اثر را قاتل نویسنده خود بدانیم. زیرا بعد از این کتاب دیگر خانم هارپرلی نتوانست بنویسد. انتظار های خوانندگان فراتر از توان خانم لی بود و شهرت اورا از پا در آورد.

سیریلی کانالی نویسنده و منتقد انگلیس می گوید:
خدایان هر کس را بخواهد نابود کنند، ابتدا شهرت آینده ای درخشان را به او عطا می کنند.

کتاب دوم شاهکاری متفاوت
نویسنده ای که کتاب اولش با استقبال خوبی رو به رو شده سعی می کند اثری متفاوت از کتاب اولی بنویسد.
نویسنده دوست ندارد کاری که دوباره کاری شده به خوانندگان خود ارائه دهد و در تلاش است که نوآوری کند و کاری متفاوت بنویسد. ولی از عهده کار بر نمی آید.
جفری یوجینید س آمریکای نویسنده خود کشی باکره ها که در سال ۱۹۹۳سرو صدای زیادی به پا کرد و فروش خیلی خوبی داشت. برای نوشتن رمان دوم خود نه سال تلاش کرد. که این زمان برای یک رمان تک جلدی بسیار طولانی می باشد.

فاصله طولانی بین دو کتاب
بعد از مشهور شدن کتاب اول نویسنده می خواهد این بار نه با یک کتاب کم حجم بلکه با یک کتاب قطور خوانندگان خود را شگفت زده کند.
رالف والد الیسون نویسنده و منتقده سیاه پوست آمریکایی که با کتاب پر فروش و موفق مرد نامرئی خوش درخشید و معروف شد. وی بعد از این کتاب خواست یک سمفونی تمام عیار چند جلدی ارائه کند. تصنیف این سمفونی نا تمام چهل سال طول کشید و سرانجام الیسون در سن هفتاد سالگی در گذشت.
از اثر ناتمام او دست نوشته های دو هزار صفحه ای باقی مانده بود که این اثر در یک رمان یک جلدی چاپ شد. اما از این کتاب استقبال خوبی نشد.
مورد الیسون از این نظر حائز اهمیت است که نشان می دهد که هراثر تاریخ مصرف خود را دارد و اگر نوشتن آن بیش از اندازه طول بینجامد ممکن از موضوعیت خود را از دست بدهد.

راهکارهای برای سندرم ننوشتن
نوشتن نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارد و هرگز این زمان را با چیز دیگری عوض نکنید.
نویسنده حرفه ای اتاق کار یا جایی ثابتی برای نوشتن می خواهد. حتی برخی از نویسنده های حرفه ای، قلم حرفه ای نوشتن دارند.
کتاب خوان حرفه ای باشید. نویسنده ها روی دوش هم سوار هستند و با خواندن آثار یکدیگر ایده می گیرند.
روزانه نویسی داشته باشید. روزی چند صفحه نوشتن را به خود اختصاص دهید و این کار را به عنوان درمانی برای سندرم ننوشتن در نظر بگیرید.

یک پاسخ

  1. پسرم در دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل میکرد، او ناگهان قدرت نوشتن را از دست داد. با فلاکت دانشگاه را تمام کرد . الان ۴۲ سالش هست. حتی یک فیش بانکی هم نمیتواند پر کند. پزشکان تا الان نتوانستند او را درمان کند. پسرم بخاطر دستش خیلی غصه میخورد. اگر راهنمایی کنید، ممنونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط