عاشق نوشتن و نویسندگی ...

جمله ورزی کنید نه قاعده‌ورزی

 مست بنویس و هوشیارانه ویرایش کن. (ارنست همینگوی)

اکثر ما مهارت خوبی برای بیان احساساتمان داریم. و همین که در جمعی قرار می‌گیریم. می‌توانیم ساعت‌ها در آن دورهمی با داستان‌سرایی از موضوعات مختلف مجلس را دردست بگیریم.
اما وقتی قلم و کاغذی به‌دست می‌گیریم تا همان گفته‌هایمان را بنویسیم، گنگ و مبهوت به کاغذهای سفید چشم می‌دوزیم و ترس از نوشتن داریم.
سوالی که ذهن را درگیر می‌کند این‌است‌که، چرا وقتی به این خوبی صحبت می‌کنم نمی‌توانم به همان راحتی بنویسم.

مارک تواین ( نویسنده و طنز‌پرداز آمریکایی ) به موضوع خوبی اشاره می‌کند؛ و می‌گوید:« اگر همان‌طور که نوشتن را به بچه‌هایمان یاد می‌دهیم، حرف‌ زدن را هم یاد می‌دادیم، همه لکنت زبان می‌گرفتند.»
اما من روشی که‌این روزها، برای نوشتن برگزیدم؛ به‌این شکل می‌‌باشد.
من سعی می‌کنم هیچ روزی را بدون نوشتن سپری نکنم. مهم نیست در کدام جمعی بشینم و قصه‌ای را تعریف کنم.
در جمع یک‌دفترچه قدیمی باشم و یا چند برگ کاهی که از دکه روزنامه‌فروشی خریدم. قلم بدست روی سطر‌سطر کاغذ می‌شینم و رهبری آن خط را بدست می‌گیرم و لشکری از واژگان روی برگ‌برگ دفتر می‌نشانم.

نوشتن را مثل سرسر بازی بدانید. وقتی از پله‌ها بالا می‌روی و آماده می‌شوی برای سر‌خوردن. برایت مهم نباشد که جنس سرسر فلزی، فایبرگلاس، پلاستیکی و شیشه‌ای است. مهم این‌است‌که آزادانه خود را رها کنی و لیز بخوری و از سرخوردن و پایین آمدن لذت ببری.

به‌نظرم نوشتن هم مثل سرسره‌بازی است. مهم نیست که تو نوپا باشی یا مهارت چند‌ساله‌ای را در چنته خود نهفته‌ای. موقع نوشتن باید خود را رها کرد و اجازه داد تا آزادانه افکارت روی خط‌خط کاغذ سر بخورد.

بعد از پایان نوشتن، حالا باید مسیر را که طی کردی را مرور کنی. تا بتوانی جمله‌ای که نوشتی را روان‌‌تر و لذت‌بخش‌تر از قبل بنویسی. و اجازه‌ دهی تا خواننده متن شما با یک‌بار خواندن موضوع آن را بفهمد و از خواندن نوشته شما لذت ببرد.

این‌بار باید مست و هوشیارانه تیزی و زبری و تندی واژه‌ و جمله‌های که نوشتی قیچی کنید؛ باید جمله‌ را به‌ده‌ها روشی که می‌توانی بنویسی و باآن‌ها کلنجار بروی و سروکله هر کدام از واژه‌ها بزنی.
تا با فهم‌ترین و لذت‌بخش‌ترین جمله را انتخاب کنی. و لذت سر‌سره‌بازی را با مخاطب خود شریک شوی.
بی‌باکانه بنویس و بی‌رحمانه ویرایش کن.

 

مریم حسنلو

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط