عاشق نوشتن و نویسندگی ...

اسطوره چیست

اسطوره (جمع اساطیر) شکل عربی شدۀ واژۀ یونانی historia است به‌ معنی جست‌و‌جو و آگاهی، و آن روایت‌ها و قصه‌های سنتی است که اصل و مبدأ زندگی و نیرو‌های طبیعت و اعتقادات دینی را توضیح می‌دهد و معمولاً دربارۀ خدایان و ابر قهرمانان و وقایع و موجودات فوق‌طبیعی است که ریشۀ اصلی آن‌ها معتقدات دینی و ملی مردم قدیم است.

این روایت‌ها حقیقت تاریخی ندارند و پدیدآورند‌گان اصلی آن‌ها شناخته نیستند و عمدتاً از طریق انتقال شفاهی حفظ شده‌اند. اسطوره جنبۀ اخلاقی و تاریخی ندارد و از این جهت با حکایت اخلاقی و افسانۀ تمثیلی متفاوت است. یونانیان باستان افسانه‌ها را ساختگی و اسطوره‌ها را واقعی می‌پنداشتند.

زنده یاد دکتر مهرداد بهار در تعریف اسطوره می‌گوید:« اساطیر مجموعه‌ای است از تأثیرات متقابل عوامل اجتماعی‌ـ‌انسانی و طبیعی که از صافی روان انسان می‌گذرد، با نیاز‌های متنوع‌ روانی‌ـ‌اجتماعی انسان هماهنگ می‌گردد و همراه با آیین‌های مناسب خویش ظاهر می‌شود و هدف آن مالاً پدید آوردن سازش و تعادلی بین انسان و پیچیدگی روانی او با طبیعت پیرامون خویش است

به قول بهار سه موضوع است که اسطوره دربارۀ آن‌ها به بحث می‌پردازد:

۱) چگونگی جهان خدایان و دشمنان ایشان و جهان مادی و معنوی
۲) حماسه‌ها و برخی قصه‌ها که در کنار حماسه‌ها قرار گرفته‌اند
۳) مسائل مربوط به پایان جهان و زندگی پس از مرگ

اسطوره به دو شاخه توصیفی و توجیهی تقسیم می‌شوید:

اسطوره‌های توصیفی

روایت‌هایی است مربوط به آفرینش جهان و انسان، چگونگی پیدایش قوم‌ها و قبیله‌ها یا بنیانگذاری شهرها، همچنین علت‌یابی پدیده‌های طبیعی و توصیف جنگ‌ها و اتفاقاتی که بین خدایان و نیمه‌خدایان یا ایزدان و موجودات فوق بشری روی داده است.

اسطوره‌های توجیهی

اسطوره‌هایی است که در آن مراسم، آیین‌ها و اعتقادات مردم توجیه و علت‌یابی می‌شود. در مجموعه اعتقادات همۀ ادیان بخش بزرگی به این نوع اسطوره‌ها اختصاص دارد.

در اسطوره‌ها، اغلب به مفاهیم و مظاهر طبیعت، شخصیت انسانی داده شده و برای آن‌ها ماجرا‌هایی آفریده شده، مانند اعتقاد به ایزد تیر یا تشتر در آیین زردشتی که آن را نگهبان باران می‌دانستند یا اعتقاد زولوها (یکی از اقوام سیاه پوست افریقای جنوبی) به این‌که باران اشک‌هایی که خدای باران در مرگ پرنده مجبوبش می‌ریزد.

اسطوره‌ها همیشه یکی از منابع آفرینش در ادبیات بوده است و دنیای رازگونۀ آن‌ها شاعران و نویسندگان را به آفرینش شعرها و داستان‌هایی براساس اسطوره‌ها برانگیخته است.

بسیاری از آثار کلاسیک یونان و روم باستان، اسطوره‌هایی است که به‌صورت مکتوب در آمده است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط