عاشق نوشتن و نویسندگی ...

اهمیت دفترچه‌ یادداشت برای نویسنده‌ها

همه داستان‌نویس‌ها دفترچه یادداشت دارند. بعضی از آن‌ها ممکن است پوشه‌هایی هم داشته باشند و در آن‌ها یادداشت‌های پراکنده و داستان ناتمام‌شان را با دقت و نظم نگه‌داری می‌کنند. حتی خیلی از آن‌ها در کشوی میز تحریرشان یادداشت‌های مهمی دارند که وقتی نیاز دارند داستانی را شکل دهند به‌سراغ آن‌ها می‌روند.

دفترچه‌ی یادداشت برای یک نویسنده در حقیقت جایی است برای شروع و بررسی شیوه‌های مختلف ترکیب‌بندی، پیش از آن که مطمئن شود چه داستانی از دل این فرآیند خلاقه پدیدار خواهد شد. مواجه شدن با مواد و مصالح داستانی و ثبت اجمالی آن‌ها در دفترچه یادداشت بخشی از فرآیند تخیل‌ورزی است و برای اطمینان از این که داستان‌تان تپش زندگی را خواهد داشت، یکی از گام‌های بسیار تعیین کننده است.

در دفترچه‌ی یادداشت‌تان اطلاعاتی واقعی از رنگ‌ها، شکل‌ها، نام‎ها و نحوه‌ی کار اشیا را گردآوری کنید. گفت‌و‌گوهایی را که به‌طور اتفاقی به گوش‌تان می‌خورد و ذات یک شخصیت، یک وضعیت و موقعیت، یک زمان یا یک مکان را بیرون می‌کشد و به نمایش می‌گذارد، ثبت و ضبط کنید.

کلمه‌ها و جمله‌هایی را که نشانه‌های خاصی از یک اتفاق طبیعی، یک بازی خاص یا یک مراسم ویژه در خود دارند، در دفترچه‌تان یادداشت کنید. مطمئن شوید مطلبی که در دفترچه‌تان یادداشت می‌کنید، می‌تواند تخیل‌تان را درگیر کند. اجازه ندهید که دفترچه یا سیستم بایگانی‌تان تبدیل به سطل زباله‌ای انباشته از زباله‌های فقط جذاب و بامزه شود.

به‌عنوان یک قاعده می‌توان این‌طور گفت: هر چیزی که به‌نظر می‌رسد روی بخشی از تخیل تأثیر می‌گذارد، باید در دفترچه یادداشت شود؛ مواد و مصالحی که به‌طور همزمان هم آشنا و هم غریب به‌نظر می‌رسند. بنابراین باید بتوانید رویاهای روزانه‌ی واقعی‌تان را به‌خوبی غربال کنید.

نویسنده‌ها هم زمان شروع داستان‌هاشان و هم زمان کار روی جزئیات‌ها آن‌ها به دفترچه‌هاشان رجوع می‌کنند. مواد و مصالح توی دفترچه‌ها کم‌و‌بیش داستانی شده‌اند. درک این نکته خیلی مهم است. نویسنده‌ها توی دفترچه‌هاشان هم کار می‌کنند. آن‌ها مدام یادداشت‌ها را جابه‌جا یا با هم ترکیب می‌کنند و دریافت‌های حس‌گرهاشان را پیوسته مورد بازبینی قرار می‌دهند.

دفترچه‌ی یادداشت‌تان ممکن است کشف درون‌مایه‌ای بسیار عالی باشد که هنوز نتوانسته‌اید به‌درستی به آن نزدیک شوید. صبر کنید و ایمان داشته باشید آن چیزی که ابتدا کورسویی ضعیف به‌نظر می‌رسد، در مسیر کار آتی‌تان تبدیل به بخشی از یک مجموعه روشنایی به‌هم‌پیوسته خواهد شد.

 

پی.نوشت:

دفنرچه‌ها و فهرست‌ها                        نوشته آر. وی. کسیل

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط