عاشق نوشتن و نویسندگی ...

نوشتن خلاق چیست؟

نوشتن خلاق یکی از مهارت‌هایی است که می‌توانید ابدی در آن پیشرفت کنید، اما وقتی شروع می‌کنید اغلب او را می‌مکید.
ما نمی‌گوییم که نوشتن خلاقانه شما لزوماً بد است، اما اگر می‌خواهید در این صنعت به فشار خود ادامه دهید، به کار بیشتری نیاز خواهید داشت، زیرا ادبیات اکنون از هر زمان دیگری رقابت کرده است.
شاید دوست نداشته باشید با این حقیقت روبرو شوید، اما در واقع این حقیقتی است که هرکسی می‌خواهد با موفقیت بنویسد و منتشر کند باید با آن روبرو شود.
ما مختصراً درمورد آن توضیح خواهم داد اما هر نویسنده‌ای در آنجا به برخی نکات نوشتن نیاز دارد تا به بهتر شدن آنها کمک کند.
و یکی از بهترین راه‌ها برای بهتر شدن در نوشتن خلاق این است که ابتدا مهارت آن را یاد بگیرید و درک کنید و سپس با تکمیل تمرینات نوشتن خود را به چالش کشید.
زیرا وقتی زمان چاپ شما فرا می‌رسد، شما یک محصول نهایی با کیفیت بالا می‌خواهید تا در واقع چیزی را بفروشید و طرفداران پرشور خود را بدست آورید.
در اینجا چیزهایی است که در مورد نوشتن خلاق یاد خواهید گرفت:

نوشتن خلاق چیست؟

مباحث نوشتن خلاق

عناصر نوشتن خلاق

نمونه هایی از نوشتن خلاق

تمرین قدرتمند نوشتن خلاق

نوشتن خلاق نوعی نوشتن است که در آن خلاقیت با استفاده از تخیل، خلاقیت و نوآوری در راس اهداف خود قرار می‌گیرد تا بتواند از طریق تصاویر مکتوب قوی با تأثیر عاطفی، مانند در شعر نوشتن، داستان‌نویسی، رمان‌نویسی، داستانی را بیان کند و غالباً به عنوان مخالف نوشتن روزنامه نگاری یا دانشگاهی تلقی می‌شود.
وقتی صحبت از نوشتن می‌شود، انواع مختلفی وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید، همه نوشتن‌ها به همان صورت خوانده نمی‌شوند.
نوشتن خلاق از احساسات و عواطف برای ایجاد تصویری قوی در ذهن خواننده استفاده می‌کند در حالی که سایر اشکال نوشتن به‌جای دسیسه‌های عاطفی، فقط حقایق و اطلاعات را به خواننده می‌سپارد.

عناصر نوشتن خلاق چیست؟

برای اینکه بتوانید در نوشتن خلاقانه بهتر شوید، باید عناصر آنچه که نوشتن کتاب را عالی می‌کند، درک کنید.
شما نمی‌توانید موتور ماشین بسازید بدون اینکه بفهمید هر قسمت چه نقشی دارد، درست است؟
این همان مورد نوشتن است.

طرح منحصر به‌فرد

آنچه بیشتر از همه باعث تمایز نوشتن خلاقانه و سایر اشکال نوشتن می‌شود این واقعیت است که کتاب اول همیشه دارای نوعی طرح – و یک نوع منحصر به‌فرد است.
بله، بازسازی‌ها نیز نوشتن خلاقانه به حساب می‌آیند، با این حال، بیشتر نویسندگان خلاق طرح خود را ایجاد می‌کنند که توسط ایده‌های منحصر به فرد خود شکل گرفته است. بدون داشتن یک طرح، هیچ داستانی وجود ندارد. و بدون داستان، شما در حال نوشتن حقایق روی کاغذ هستید، دقیقاً مانند یک روزنامه نگار.

توسعه شخصیت

شخصیت‌ها برای نوشتن خلاق لازم هستند. در حالی که مطمئناً می‌توانید با استفاده از دیدگاه شخص دوم، کتابی خلاقانه بنویسید، اما برای بیان داستان باید شخصیت را توسعه دهید.
توسعه شخصیت را می‌توان به معنای کشف اینکه یک شخصیت چیست و چگونه آن‌ها در طول داستان شما تغییر می‌کنند، تعریف کرد. از ابتدا تا انتها، خوانندگان باید بتوانند شخصیت‌های اصلی شما را عمیقاً درک کنند.

موضوع اصلی

تقریباً هر داستانی در خارج از آن یک موضوع یا پیام اساسی دارد – حتی اگر نویسنده لزوماً قصد آن را نداشته باشد. اما نوشتن خلاق برای کامل شدن به آن مضمون یا پیام نیاز دارد.
این بخشی از زیبایی این شکل از هنر است. با روایت یک داستان می‌توانید درس هم بدهید.

توصیفات بصری

هنگام خواندن روزنامه، اغلب پاراگراف‌هایی از توصیف که مناطق پیرامونی محل وقایع را به تصویر می‌کشد، نمی‌خوانید. توضیحات بصری تا حد زیادی برای نوشتن خلاق ذخیره می‌شود.
برای کمک به خواننده در درک محیط اطراف شخصیت‌ها به آن‌ها نیاز دارید.
این خوانندگان را به خود جلب می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد خود را در جای شخصیت‌ها تصور کنند – این دلیل مردم است که می‌خوانند.

نقطه نظر

چند دیدگاه وجود دارد که می‌توانید بنویسید. گفته شد، دو موردی که در نوشتن خلاق رایج است، اول شخص و سوم شخص هستند.

شخص اول
از این نظر ، راوی در واقع شخصیت اصلی است. این بدان معناست که شما بخش‌هایی از جمله “من” را خواهید خواند و درک خواهید کرد که این شخصیت اصلی داستان است.

شخص دوم
غالباً، از این دیدگاه در نوشتن خلاق استفاده نمی‌شود، بلکه از نوشتن آموزشی استفاده می‌شود – مانند این پست وبلاگ.
وقتی کلمه “شما” را می‌بینید و گوینده مستقیماً با شما صحبت می‌کند، دیدگاه شخص دوم است.

شخص سوم
در این دیدگاه چند تغییر متفاوت وجود دارد. شما دارای شخص سوم محدود، سوم شخص متعدد و شخص سوم دانای کامل هستید. اولین چیزی است که شما به‌طور معمول پیدا می‌کنید.

راوی شخص ثالث محدود شده هنگام صحبت در مورد شخصیتی که دنبال می‌کنید از “او / آن‌ها / آن‌ها” استفاده می‌کند. آن‌ها افکار و احساسات درونی آن شخصیت را می‌دانند اما شخص دیگری، شباهت زیادی به شخص اول دارد اما به جای اینکه شخصیت داستان را تعریف کند ، یک راوی جای آن‌ها را می‌گیرد.

مضرب شخص سوم همان محدود است با این تفاوت که راوی اکنون افکار و احساسات درونی چندین شخصیت را می‌داند.

آخرین، سومین شخص دانای کل، وقتی است که راوی هنوز از “او / آنها” استفاده می‌کند اما همه دانش آن را دارد. آن‌ها همه چیز را در مورد همه می‌دانند.

گفتگو

در حالی که نوشتن غیر خلاق می‌تواند گفتگو داشته باشد (مانند مصاحبه ها)، از آن گفتگو به همان روشی که در نوشتن خلاق استفاده می‌شود، استفاده نمی‌شود. نوشتن خلاق (جدا از فیلم های صامت) برای حمایت از داستان نیاز به گفتگو دارد.
شخصیت‌های شما برای پیشبرد طرح وتوسعه بیشتر یکدیگر باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.

زبان تخیلی

بخشی از آنچه خلاقیت نوشتن را خلاق می‌کند، روشی است که شما برای ساختن چشم انداز در ذهن خود انتخاب می‌کنید.
و این بدان معنی است که نوشتن خلاق از حکایت‌ها، استعاره‌ها، تشبیه‌ها، شکل‌های گفتاری و مقایسه‌های دیگر برای ترسیم تصویری زنده در ذهن خواننده استفاده می‌کند.

جذابیت احساسی

همه نوشته‌ها می‌توانند جذابیت احساسی داشته باشند. با این حال، این تمام هدف نوشتن خلاقانه است. وظیفه شما به عنوان نویسنده این است که با گفتن داستانی به مردم احساس کنید که چگونه می‌خواهید.

نمونه‌های نوشتاری خلاق

از آنجا که نوشتن خلاق چنین متنوعی از نوشتن را در بر می‌گیرد، ما می‌خواهیم انواع مختلف نوشتن خلاقانه را برای کمک به شما در درک آن از بین ببریم. بله
ممکن است بدانید که رمان‌ها نوشتن خلاقانه به حساب می‌آیند، اما خاطرات چطور؟
در اینجا نمونه‌هایی از نوشتن خلاق وجود دارد:
بهبود نوشتن نوشتن دقیقاً مانند هر مهارت دیگری است. برای بهتر شدن باید در آن کار کنید
همچنین بسیار شبیه مهارت‌های دیگر است زیرا هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، در آن قوی‌تر می‌شوید. به همین دلیل استفاده از مهارت نوشتن خلاقیت شما بسیار مهم است
بهترین نویسندگان خارج از آن، از جمله استیون کینگ، توصیه می کنند هر روز مطلبی بنویسید . این تمرینات نوشتاری به شما کمک می‌کند تا این کار را انجام دهید و استعداد خود را بی حد و حصر بهبود می‌بخشد

۲. توصیف تصویر
اگر کسی هستید که با نوشتن توضیحات دست و
پنجه نرم می‌کنید یا می‌خواهید به‌طور کلی بهتر شوید، این تمرین به شما کمک می‌کند تا دقیقاً همان کار را انجام دهید – و سريع برای بهبود توصیفات خود، باید آنها را با نیت خاصی بنویسید.
با استفاده از این تمرین، هدف این‌است‌که شرح خود را بنویسید تا هدف خوانندگان را در مورد شخصیت خود نشان دهید بدون اینکه آن‌ها را ذکر کنید.

۳. نوشتار قدیمی خود را ویرایش کنید
باور کنید یا نه، ویرایش کند تعداد و نوشتن و در واقع میتواند آن مهارت نوشتن خلاق تیز تر از شما فكر
برداشتن داستانی که هفته گذشته یا حتی دو سال پیش نوشتید و از هم پاشیدن آن می‌تواند کمی ترسناک باشد.
اما این دقیقاً همان کاری است که من می‌خواهم شما انجام دهید
این فیلم را ویرایش کنید که من نوشته‌های قدیمی خود را ویرایش می‌کنم تا افعال ضعيف را با موارد قوی‌تر و بهتر جایگزین کنید تا طعم و مزه از شکل ظاهری این موضوع را بفهمید و اینکه چگونه می‌تواند به بهتر شدن شما کمک کند.

۴. تغييرات صدا یکی از بخش‌های مورد علاقه من در نوشتن، دادن صداهای منحصر به فرد به هر شخصیت است. من معتقدم این همان چیزی است که آن‌ها را به زندگی واداشته است.
گفتگوی آنها به عنوان قدرت جلب خوانندگان یا
بیرون راندن کامل آنها از کتاب است.
بدیهی است که شما اولی را می‌خواهید در طول این تمرین نوشتن خلاق، تمركز شما بر انتخاب ۴حالت مختلف احساسی و نوشتن گفتگو و روایت از چگونگی احساس شخصیت شما و تفسیر آن احساسات خواهد بود.

۵. تک حس‌ها
خلق تصاویری قوی یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای تبدیل شدن به یک نویسنده خلاق بزرگ است. در واقع ، تمرین این کار به شما کمک می‌کند تا کتاب‌هایی درست کنید که خوانندگان را واقعاً گیر می‌اندازد
هدف این تمرین این است که به شما کمک کند تا نوشتن حواس را به روش‌هایی توسعه دهید که نه تنها منطقی است، بلکه تخیل و منحصر به فرد است.

۶. تخريب گفتگو
در طول این تمرین، شما چیزهای زیادی در مورد چگونگی شکل دادن به یک صحنه با استفاده از دیالوگ کامل یاد خواهید گرفت.
اکنون ، این کاری نیست که شما همیشه در نوشتن خود انجام می‌دهید، اما بسیار مهم است که بدانید چگونه در صورت نیاز یک صحنه را با استفاده از گفتگو به جلو ببرید.
این همچنین به شما کمک می‌کند چگونگی نشان دادن و گفتن را در نوشتن خلاقانه درک نکنید.

۷. داستان اصلی پُری دندان را بگویید.
این تمرین نوشتاری واقعاً به شما کمک می‌کند تا درباره چیزی که بخش بزرگی از جهان از آن می‌دانند خلاقانه فکر کنید.
با این حال، شما باید به یک روش بسیار منحصر به فرد و جالب برای ارائه این ایده مشترک فکر کنید. هدف از این کار این است که به شما کمک کند در داستان و طرح خود عمیق‌تر شوید تا بهترین و منحصر به فردترین ایده‌ها را بیابید – زیرا این همان چیزی است که در کتاب شما برجسته خواهد شد.
۸. اتاق زیر شیروانی
موضوعی این یکی باحاله! ایده پشت این تمرین نوشتن خلاق تمرکز بر تفسير مضامین از طريق داستان
است.
از آنجا که تمام نوشتن‌های خلاقانه یک موضوع
اساسی در پشت خود دارند، برای شما بسیار
مهم است که بتوانید آن موضوع را در طول داستانی که می‌گویید به طور دقیق به تصویر بکشید در غیر این صورت می‌تواند گم شود. ندانستن موضوع اغلب باعث نارضایتی خوانندگان می‌شود و به حق است.

۹. رفع موانع زبان این است که نه کاملاً آنچه شما فکر می‌کنم آن است. بنابراین نه، ما با این تمرین زبان‌های جدیدی ایجاد نخواهیم کرد در عوض، ما در حال کار بر روی استفاده از زبان منحصر به فرد برای توصیف وقایع و تجربه‌های بسیار معمول روزمره خواهیم بود
یکی از زیبایی های نوشتن خلاقانه این است که شما قدرت تغییر روش دیدن کسی را دارید. اگر می‌دانید چگونه می‌توانید آن را برای آن‌ها جذاب و خاص کنید
این تمرین به شما کمک می‌کند مهارت استفاده از یک روایت منحصر به فرد در داستان خود را گسترش دهید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط